26 Şubat 2024
  • Ankara2°C
  • İstanbul11°C
  • İzmir13°C
  • Giresun7°C

DÜNYANIN EN KÜÇÜK HİDROELEKTİK SANTRALİNİ YAPTI

Tandır köylülerinin, Giresun'un Bulancak ilçesi sınırlarındaki Hasandede Yaylasında 18 yıldır elektrik için verdikleri mücadele akıllara durgunluk veren bir icatla sonuçlandı...

Dünyanın En Küçük Hidroelektik Santralini Yaptı

16 Ağustos 2012 Perşembe 21:59

Tandır köylülerinin, Giresun'un Bulancak ilçesi sınırlarındaki Hasandede Yaylasında 18 yıldır elektrik için verdikleri mücadele akıllara durgunluk veren bir icatla sonuçlandı.

 

10 yıl önce yaylalarına elektrik bağlanması için istenilen ödeneğin az olarak belirtilmesinin ardından ödeneğin geri dönmesiyle daha da içinden çıkılmaz hale gelen elektrik mücadelelerinde çalmadık kapı bırakmayan Hasandede Yaylası sakinleri, Cevat Koç (35) adlı mucidin icadıyla ışığa kavuştu.

 

Yakın zamana kadar, havanın kararmasıyla beraber sis ve zifiri karanlığa bürünen yayla, Cevat Koç’un 20 kiloluk elle taşınabilir düzeneğinin ardından hem aydınlandı hem de akşamları köylülerin bir araya geldiği toplu mekanlarla şenlendi.

 

Yıllardır yaylalarına elektrik getirmek için uğraşan Hasandede Yaylası sakinleri son olarak, düzenledikleri 500 kişilik iftar programında Cevat Koç’un hazırladığı mini hidroelektrik santralin sağladığı elektrik sayesinde bir araya gelip geç vakte kadar bir arada zaman geçirdiler.

 

34 ampule ışık sağlayan ve sadece iki parmak kalınlığındaki su borusundan akan suyun basıncıyla elektrik üreten sistem, yaylada; cami, sokak, market ve yakın binaların aydınlatılmasını sağlıyor.

 

Yaylalarındaki elektrik problemine uzun uğraşların ardından çare bulunmamasının kendisini böyle bir icad yapmaya yönelttiğini söyleyen Cevat Koç, önceleri güneş enerjisini ve rüzgar enerjisini denemiş fakat sürekliliği olmadığı için daha sonra bunlardan vazgeçmiş. Ardından, köylerine ulaşan su hattının değerlendirilebileceği fikrinden yola çıkarak çalışmalarına başlayan Koç, uzun uğraşların ardından tamamen ilkel metotlarla bir düzenek hazırlamış. İlk zamanlar kimsenin böyle bir şey yapılabileceğine ihtimal vermediğini, hatta ‘olamaz’larla ve ‘imkansız’larla insanların karşısına çıktığını söyleyen Koç, “Cihazın bütün parçaları bize ait. Cihazda tornacıdan tek bir parça bile yok. Biz bunu tamamen amatör bir ruhla yaptık. Fakat çok güzel elektrik elde ettik.” diye konuştu.

 

Kullandığı metotla küçük işletmelerin elektrik gideri gibi bir sıkıntılarının da kalmayacağını söyleyen Koç, yeterli fiziksel şartların sağlanması durumunda musluk suyundan dahi elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini sözlerine ekledi.

 

HORONAGA

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.