15 Nisan 2024
  • Ankara16°C
  • İstanbul19°C
  • İzmir20°C
  • Giresun13°C

E-REÇETE DÖNEMİ BAŞLADI

E-REÇETE DÖNEMİ BAŞLADI

E-REÇETE DÖNEMİ BAŞLADI

17 Ocak 2013 Perşembe 19:39

 

Türkiye genelinde elektronik reçeteye (e-reçete) geçildi. Doktorların internet ortamında yazdığı reçeteler eczanelere gönderilecek. Konuyla ilgili olarak 42.bölge Giresun Eczacılar Odası Başkanı Mine Erdoğan değerlendirmede bulundu.

E reçete sistemi ile yanlış ilaç verilmesinin ve zamandan tasarruf edilmesi yönünde oldukça güzel ve modern bir uygulama olduğunu söyleyen Mine Erdoğan, ”E-reçete çok modern pratik ve yanlış ilaç verilmesinin önüne geçecek bir uygulama olmasına rağmen, alt yapı sorunlarından dolayı bize bazı zorluklar çıkarabiliyor. Sistemin çalışmadığı zamanlarda, elektrik kesintisi olduğu zamanlarda e-reçete ile ilaç karşılayamıyoruz. Sistemin çalışmadığı zamanlarda doktorların manüel reçete yazma imkanları var. Fakat hastanede veya doktorlarda çalışan sistem eczanelerde çalışmadığı zaman bizim e reçete ile ilaçları karşılama şansımız olmuyor. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)nın alt yapı sistemini çok daha güçlendirerek medula sisteminin her zaman çalışır hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

Medula sistemi çalışmış olsa bile Türkiye’de hala elektrik kesintileri yaşandığı için e-reçete sistemi bu bakımdan bazı zorluklar çıkarıyor diyen Giresun Eczacılar Odası Başkanı Mine Erdoğan, ”Her şeye rağmen güzel bir sistem. Eczacıların işini kolaylaştıran bir sistem. Hastalar açısından olumsuzluk yaratan bir durum yok, sadece sistemin bağlanmadığı durumların önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

“TC KİMLİK NUMARASI ŞART”

Hastaların eczaneye gelirken veya ilacı almaya gelen hasta yakınlarının TC kimlik numaralarının muhakkak yanlarında olması gerektiğini belirten Mine Erdoğan,”Doktorların verdiği küçük şifre kağıtlarını sistemi bilmeyen bazı hastalarımız hastane çıkışı kağıtları çöpe atıyorlar buna dikkat etsinler. İlaç almaya gelirken şifreyi kesinlikle getirmeleri gerekiyor. Doktorlarımız şifreyi yazdıkları kağıtlara kaşelerini vururlarsa hasta ve bizler için çok daha iyi olacaktır. Böylece herhangi bir sorun olduğunda hangi doktorla irtibat kuracağımızı bilmiş oluruz” dedi.

“SİSTEM ZAMAN KAYBINI ÖNLEMİŞ OLDU”

E-reçete sistemi Eczanelerde ki vakit kaybını da çok önlemiş oldu diyen 42.Bölge Giresun Eczacılar Odası başkanı Mine Erdoğan,”Çünkü biz medula sistemine daha önce otuz küsür basamaklı bilgi girişi yapıyorduk. Bu bilgileri artık girmemiz gerekmiyor, çok daha doğru ve çabuk şekilde girilmiş oluyor bu bilgiler. Hasta başına yapacağımız işlem süresi kısalmış oluyor. Buda vatandaş ve bizler açısından zaman tasarrufu sağlamış oluyor” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.