18 Mayıs 2022
  • Ankara11°C
  • İstanbul15°C
  • İzmir18°C
  • Giresun15°C

FATURALARA ÜST LİMİT HAYATA GEÇİYOR

GSM, internet ve benzeri hizmetlerdeki kabaran faturaların önüne geçecek üst limit uygulamasında son aşamaya gelindi. Bilgilendirme yapmayan şirketleri zor günler bekliyor.

Faturalara Üst Limit Hayata Geçiyor

02 Temmuz 2012 Pazartesi 01:27

Son yıllarda abonelik sistemi ile çalışılan şirketlerdeki en büyük şikayet konularından biri olan hesapta olmayan yüksek faturaları engellemeye yönelik tasarlanan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTKtarafından hazırlanan düzenleme hayata geçiyor.

Buna göre perakende sektöründe hizmet veren ve abone sayısı 200 binin üzerinde olan bütün şirketler (sabit telefon, internet, uydu ve kablo TV ve benzeri) fatura üst sınırı hizmeti vermekle yükümlü olacak. BTK'nin resmi sitesinde yer alan yeni düzenlemeye göre aşağıdaki yenilikler hayatageçiyor:
Fatura üst sınırını belirleyen aboneye belli periyodlarla hatırlatma yapılacak. Bu SMS ile olabileceği gibi abonelik şekline ve hizmete görefarklı yöntemler de kullanılabilecek.
Fatura üst limitine yaklaşıldığında aboneye uyarı gönderilecek. Bu üst limit geçildiğinde de ek ücretlendirme yapılacağı konusunda da bilgi verilecek. Ayrıca abonelere ücretsiz olarak güncel bir şekilde fatura bilgisi de verilecek.
Roaming de kapsam altına alınıyor
GSM sektöründe tüketicilerin en büyük sorunlarından olan Roaming yani yurtdışında telefon kullanımı sırasında astronimik rakamlara çıkan faturalar da üst limik uygulaması kapsamına alınıyor. Buna göre fatura tutarı vergiler dahil 100 ve 250 TL'yi aştığında aboneler anında kısa mesaj ile bilgilendirilerecek. Eksik bilgilendirme ya da bilgilendirilmeme durumlarında ise işletmeci sorumlu olacak.
Ancak halen yürürlükte olan uygulamada bazı operatörler zaman zaman bu tip bilgilendirmeler yapsa da bunun çok sağlıklı olduğunu söylemek zor. Bu yeni kurallar uygulandığında da nasıl yürürlüğe konulacağı konusu da ayrı bir muamma olarak karşımıza çıkıyor.
Ne zaman uygulanmaya başlanacak?
Gelelim en can alıcı konu olan bu yeni esasların uygulama tarihine: Yeni kurallar 01 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Yani faturalarda üst limit uygulamasının hayata geçmesi için daha 1 yıl var. O gün gelene kadar konuşmalarınızı dikkatli yapmanızı ve sık sık güncel fatura bilgilerinizi kontrol etmenizi öneririz.
 
Kaynak: ShiftDelete.Net
 
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.