27 Şubat 2021
  • Ankara-1°C
  • İstanbul2°C
  • İzmir5°C
  • Giresun5°C

MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ (MHRS) GELİYOR

Tüm Türkiye'deki hastalar yeni sistem sayesinde tek bir telefonla istediği hastaneden randevu alabilecek...

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) Geliyor

28 Ocak 2011 Cuma 15:30

Sağlık Bakanlığı, 9 şehirde uyguladığı 'Alo 182 Merkezî Hastane Randevu Sistemi'ne dahil il sayısını şubatta 20'ye çıkartacak. Mayıs ayı sonuna kadar 50 kentte uygulanacak sistem, yıl sonuna kadar ülke geneline yayılacak. Böylece hastalar, istediği hastane, branş ve doktordan randevu alırken, hastanelerdeki kuyruğa son verilecek.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan, uygulama ile Türkiye genelindeki 900 civarındaki hastaneye bir çağrı merkezinden erişerek hastalara randevu vermeyi planladıklarını söyledi. Bunun için 182 numaralı hattın hizmete girdiğini belirten Atbakan, sistemin şu anda Erzurum, Kayseri, Eskişehir, Bilecik, Yalova, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde uygulandığını aktardı. Atbakan, "Bu illerde 182 hattını arayan günde 8 bin ile 8 bin 500 arasındaki kişiye randevu vererek muayene ediyoruz. Bu hat 24 saat çalışıyor." dedi.

182 Çağrı Merkezi'nin birkaç gün öncesinden aranmasını tavsiye eden Atbakan, hastaların, randevu saatinden 10-15 dakika önce hastaneye giderek kaydını yaptırması gerektiğini hatırlattı. İlerleyen dönemde bu işlemi de sisteme dahil edeceklerini ifade etti. Atbakan, sistemin planlanan ikinci ve üçüncü aşamasını ise aile hekimlerinin bir uzmana gönderdikleri hastalarının randevularını bizzat almaları ve tüm hastanelerden internet üzerinden tek bir adresten randevu alınması olarak sıraladı.

Merkezi Hastane Randevu Sistemi ile ilgili merak edilenler;

Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) Nedir?

MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.

MHRS'nin amaçları nelerdir?

Hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması (iş gücü ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli planlanması) yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması.

Hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi (iş gücü, makine ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli uygulanması)suretiyle; sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması. MHRS verileriyle, sağlık politikaları geliştirilmesine yardımcı olunması.

MHRS Pilot Uygulaması

MHRS; pilot uygulama kapsamında Erzurum ve Kayseri illerinde uygulanmaya başlamıştır. Pilot uygulama boyunca gözlem yapılacak ve ardından tüm Türkiye'ye yaygınlaştırma süreci başlayacaktır.

Bu kapsamda 1 Haziran 2010'da Yalova, 1 Temmuz 2010'da da Eskişehir, 26 Temmuz 2010'da Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Sakarya ve Tekirdağ illerinde MHRS uygulamasına başlanılmıştır.

Randevu nasıl alınır?

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır.

182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.

Vatandaş, randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir. Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

Randevu nasıl iptal edilir?

Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. Bu arama randevu zamanından önce yapılmalıdır.

182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.

Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.

NOT: VATANDAŞ KENDİSİNE VERİLENEN RANDEVU ZAMANINDAN 30 DAKİKA ÖNCE İLGİLİ HASTANENİN MHRS HASTA KABUL BÖLÜMÜNE BAŞVURUR.

Giresun'da, 07 Şubat 2011 Pazartesi günü Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasına geçildi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.